Badania endoskopowe

badania endoskopowe
badania endoskopowe
badania endoskopowe

Badania endoskopowe

  • Kategoria Badania Nieniszczące

Badania endoskopowe są metodą badań nieniszczących, a konkretnie badań wizualnych pozwalającą na bardzo dokładną inspekcję badanych elementów. Ten typ badania ma szeroki zakres zastosowania i świetnie sprawdza się w przeróżnych gałęziach przemysłu, ale także może wspomagać pracę służb celnych. Badania endoskopowe pozwalają na wykrycie wszelakich wad kształtu, nieszczelności, pęknięć, korozji, odstępstw wymiarowych czy nieprawidłowości w montażu.

Tak jak inne badania wizualne, diagnostyka za pomocą odpowiedniego endoskopu wykorzystywana jest do oceny połączeń spawanych, odkuwek, odlewów, przeglądów urządzeń itp.

Do badania endoskopowego używa się, w zależności od potrzeb, urządzeń różnego rodzaju. Mogą to być na przykład fiberoskopy lub wideoendoskopy (endoskopy giętkie), boroskopy (endoskopy sztywne), oraz cały szereg różnorodnych akcesoriów (statywów, podświetlanych lusterek inspekcyjnych, specjalistycznych źródeł światła). Badania endoskopowe pozwalają na rejestrację wyników prowadzonej diagnostyki w postaci zdjęć i filmów na różnych nośnikach, a w zależności od użytego urządzenia, również na pomiar wykrytych wad.

Profesjonalnie wykonanie badanie endoskopowe pozwala na szybkie zdiagnozowanie badanych elementów oraz precyzyjne opisanie odnalezionych wad.

Zobacz inne Badania nieniszczące